Kojení, spinkání

 

Kojení - v žádném případě se nedoporučuje poslouchat zastaralé rady o 3 hodinových intervalech kojení. Toto je cesta akorát tak ke ztrátě mléka a k sunaru. Dítě se má kojit tak, jak si samo řekne. Kojení pro něj není jen jídlo, ale hlavně pocit bezpečí, Čím více saje, tím víc mléka se tvoří, a to vždy ve složení, jaké aktuálně potřebuje. Při kojení se vylučuje hormon oxytocin - hormon lásky - upevňuje pouto mezi matkou a dítětem.

První dítě jsem kojila podle rad doktorů v rozmezí 2-3 hodin. Byla jsem z toho akorát ve stresu a vydrželo nám to 8 měsíců (kupodivu,.. mnoho maminek to vzdá do konce 6-nedělí) a podle statistiky v 6 měsících je ve "vyspělých zemích" kojeno jen 18% dětí! U druhého dítěte jsem dávala dle potřeby, ale na hodiny jsem orientačně koukala.. a kojili jsme 2 a půl roku. U třetího na hodiny nekoukám, a připadá mi, že jsem mnohem víc v klidu a tím i dítě.

Nenechte se v porodnici rozhodit tím, že vám nějaká sestra řekne, že kojit nemůžete, protože máte prsa malá/velká/ploché bradavky,.. a podobné nesmysly. Je to hodně o psychice a víře v sebe sama. Kojit údajně skutečně nemůe něco kolem 2% žen, ale i to mi přijde jako velké číslo. Nicméně z porodnice odchází se sunarem asi 30% dětí!

Růstový spurt je období, kdy má dítě náhle zvýšenou potřebu mléka, protože roste. Je to obvykle ve 3. a 6. týdnu a 3. a 6. měsíci. Pokud to víte, tak vás to nezaskočí a můžete se připravit. Miminko může být dočasně více nervózní a uplakané, ale vydržte, hlady určitě netrpí, a za pár dní se tvorba mléka srovná. Je ovšem důležité často ho přikládat, protože jen tak se může tvořit více mléka. Vy hodně pijte, jezte kvalitně,.. můžete přidat do jídelníčku například konopné semínko , které zvyšuje tvorbu mléka a dodává důležité vitamíny a minerály.

 

 

Harvey Karp – Nejšťastnější miminko v okolí (aneb 5 zlatých zásad na koliku a pláč miminka)

www.jaknamiminka.cz/harvey-karp-nejstastnejsi-miminko-v-okoli-aneb-5-zlatych-zasad-na-koliku-a-plac-miminka-a61.html

 

Trauma po porodu může narušit spánek

www.prosimspinkej.cz/trauma-porodu-muze-narusit-spanek/

 

10 mýtů o kojení

www.maminka.cz/clanek/10-mytu-o-kojeni_1

 

Co vám o metodě vyplakání miminka neřeknou.

www.prosimspinkej.cz/co-vam-o-metode-vyplakani-miminka-nereknou/

 

Jak spinkají miminka

www.rodice.com/clanky/zivot-s-ditetem/jak-usinaji-deti-.html