Těhotenství a porod

 

   Po první ošklivé zkušenosti z porodnice, kdy jsem si připadala jak další kus před porážkou, jsem se rozhodla podruhé a potřetí rodit doma. Přečetla jsem hodně materiálů, mluvila se spoustou žen, které doma rodily a došla k tomu, že nerizikové těhotenství není důvodem se stresovat neustálým vyšetřením (stres může přispět k vytvoření problému, který by jinak nenastal) Například triple test (pochybná úspěšnost - falešně pozitivní i falešně negativní výsledky - to znamená, že často po negativním testu se narodí postižené dítě a naopak po pozitivním testu se narodí zdravé dítě. Bohužel jsou i případy, kdy se rodiče rozhodnou po pozitivním testu TO dát pryč a po potratu se na pitevně zjistí, že miminko by bylo zdravé, .. ale to už se rodiče třeba ani nedozví), Odběr plodové vody - riziko potratu 1-2%  - což je o dost větší rizikio než že se prokáže postižení. Množství ultrazvuků, které taky nejsou moc vhodné pro dítě, hlavně v raném stádiu těhotenství (pro srovnání - dřív se taky věřilo, že rentgen je neškodný, a hle.. on je vysoce karcinogenní). Zdá se Vám to postavené na hlavu? - ANO, ale ultrazvuk (ten přístroj) je drahá záležitost, a nějak se ta hypotéka zaplatit musí, takže proč to nenaúčtovat pojišťovně?! Stejně je to se všemi dalšími a mnohdy nepřesnými vyšetřeními.  Vnitřní vyšetření - většinou zbytečné, hrozí akorát zavlečení infekce. Doktoři ho obhajují tím, že potřebují vidět čípek, zda se neotvíráte a nehrozí předčasný porod... Skutečnost je ale taková, že chodí po světě mnoho žen, které jsou od 5. měsíce otevřené a rodí normálně "v termínu",.. na druhou stranu jsou ženy, kterým právě doktor řekl, že porod ještě dlouho nebude, že jsou zavřené a oni za 2 hodiny porodí. S tím jsem nakousla další záležitost - Termín - je to dost ošemetná věc. Nejlépe opět nechat na miminku, protože doktorem stanovený "termín" je často nepřesný - nehledí na délku cyklu ženy, nebo na to, že mohla otěhotnět o pár dní později, než přesně uprostřed cyklu.. nebo že miminko se jeví větší, takže si doktor myslí, že je starší. A pak se stává, že Vás naženou do porodnice na vyvolání porodu. To je největší zvěrstvo pro dítě, které absolutně není připravené, začně zmatkovat, může se zamotat do pupečníku, nebo mít špatné ozvy,.. žena se vysílí nepostupujícím porodem a následuje SC. Těhotenství trvá 38-42 týdnů, mnohde ve světě to respektují, to jen u nás vyvolávají nejpozději ve 41. týdnu - ale ve skutečnosti to kvůli špatnému výpočtu může být třeba 39. týden a dítě není připraveno. Odhadem velikosti dítěte ultrazvukem se taky nenechte vystrašit, podle zkušeností maminek se doktoři kolikrát sekli až o 1 kilo.

   Těhotenství není nemoc, stejně jako porod. Je to přirozený proces, při kterém žena potřebuje soukromí. Bohužel, většina českých porodnic uvízla v totalitě, porušují základní lidská práva a ignorují informovaný souhlas a porodní plán, přistupují ženě jako k chodící děloze, jakoby neměla psychiku a emoce. Nutno dodat, že i dítě v děloze a po porodu vše vnímá - o tom hezky píše David Chamberlain v knize "Fascinují mysl novorozeného dítěte" - doporučuju přečíst všem ženám místo reklamních propagandistických článků.

  Jinými slovy - porodníci ženu stresují, zbytečně zasahují do porodu, snaží se ho nesmyslně urychlit, nedovolují libovolnou porodní polohu, ale jen na zádech - i když bylo dokázáno, že se v této poloze zužují porodní cesty až o 30%, dítě se dusí díky stlačení dolní duté žíly pod dělohou, a je větší pravděpodobnost natržení, použití zvonu, nebo vysílení a SC (císařského řezu). Dále provádějí zbytečné nástřihy, SC, kristelerovu expresi (zakázaná metoda tlaku na dělohu), tahání za pupečník za účelem uvolnění placenty (riziko utržení placenty a masivního krvácení), a separaci (za účelem zahřátí v inkubátoru) a to i proti vůli matky.  Například podání syntetického oxytocinu má za následek velké bolesti, které je třeba následně tlumit, dítě je zmatené, pod vlivem léků a může tím být poškozeno. Pokud se provede jedna intervence, má za následek řetězovou reakci, která může skončit až SC, nebo smrtí!

Oproti tomu porod v domácím prostředí, nebo přátelské porodnici, probíhá v klidu, nikdo matku neomezuje a dítě neodnáší. A i kdyby se doma náhodou vyskytly komplikace, vždy je čas na převoz, protože pokud se do porodu nezasahovalo, tak komplikace nikdy nejsou akutní, ale matka sama vycítí, že něco není v pořádku.

Do porodnice je vhodné mít s sebou porodní plán, prodiskutovat ho nejlépe ještě před porodem - při informační návštěvě porodnice. Protože v kontrakcích na to nebude čas ani chuť. Při vlastním porodu je důležitý hlavně klid, vypnutí části mozku - neokortexu. To podporuje i šero, nebo meditace. V takovém stavu je možno porodit bezbolestně v plném napojení na miminko. Dítě je vhodné ihned po narození dát ještě s tepajícím pupečníkem matce na břicho, jen ho otřít a  takto oba společně přikrýt. Na matčině těle se zahřeje nejlépe. Nádherné a pro dítě do života užitečné je samopřisátí. - dítě se doplazí k prsu,.. je to vhodné pro úspěšné dlohodobé kojení a z psychického hlediska to dítěti dává pocit, že si v životě poradí.  V mnoha případech se v porodnici postupuje tak, že se dítě jde zvážit, změřit, tím ztrácí tělesnou teplotu a pocit bezpečí. Neví, co se děje, protože na takové jednání není od přírody naprogramováno a připraveno, .. pak ho ještě strčí do plastové krabice (inkubátoru) na zahřátí.

Pupečník - jak jsem již psala, je dobré ho nechat dotepat a až poté přestřihnout. Dítě po porodu nedýchá, ale získává kyslík přes placentu, nadechne se postupně s tím, jak pupečník dotepává. Nechte mu tedy dostatek času na adaptaci nového neznámého prostředí, ať se v klidu poprvé nadechne, a nezažije šok z utnutí přívodu kyslíku. Pokud se přestřihne těsně po porodu, je miminko ochuzeno až o 30% krve, která mu patří a bude mu chybět. Nevěřte jakési pochybné metodě o uchovávání pupečníkové krve,.. na někdy,.. není to metoda dostatečně prozkoumaná (hlavně, že je dobře inkasovaná) a miminko potřebuje tu krev teď. Po příliš brzkém přestřižení je většinou horší i žloutenka - takže další zbytečná separace miminka pod lampou. Kdyby se všemu nechal volný průběh, nebyly by nutné další zásahy.

Kojení a spinkání :  www.splynuti.cz/kojeni-spinkani/

 

Více rozepsané vše najdete v odkazech pod textem. Takže nebuďte ovečka, a vezměte vše do svých rukou. Pohodové těhotenství, vědomě a klidně prožitý porod jsou dobrým startem do života dítěte. Porod ovlivňuje následně celý život, aneb - Jak (se) rodíme, tak žijeme. Většině doktorů tohle nedochází, jde jim jen o to, TO z vás co nejdřív vymáčknout, na komplikace nehledí, protože čím víc komplikací, tím víc přece můžou naúčtovat pojišťovně za úkony.

 

Pro uvolnění porodních cest v posledním trimestru je výborný maliník ZDE:  Čaje, nečaje, bylinky

V následujících odkazech si můžete zjistit sami, co Vám vyhovuje. 

 

Doporučené knihy (Chomutovským a Mosteckým můžeme zapůjčit):

Fascinují mysl novorozeného dítěte (David Chamberlain)

Hovory s porodní bábou (rozhovor Jany Dloležalové s Ivanou Königsmarkovou)

Koncept kontinua (Jean Liedlofová)

Aby porod nebolel (Lucie Suchá Groverová)

Znovuzrozený porod (Michel Odent)

 

 

Zajímavé odkazy, doporučuji přečíst všem ženám, které chtějí mít těhotenství a porod ve své režii:

 

Bohové musejí být šílení aneb co vám porodník neřekne

svobodnenoviny.eu/bohove-museji-byt-sileni-aneb-co-vam-porodnik-nerekne/

 

Jsou alternativní porody zábavou pro militantní bioženy?

a2larm.cz/2014/05/jsou-alternativni-porody-zabavou-pro-militantni-biozeny/

 

Bezbolestný porod,... rodíme tak, jak žijeme,... rodíme tak, jak očekáváme.

www.youtube.com/watch?v=fLmhQ7V9XCc

 

Porod není důvodem, proč jít do nemocnice, říká studie:

(zajímavé stránky, prolistujte si je)

https://www.prirozeny-porod.eu/porod-neni-duvodem-proc-jit-do-nemocnie-rika-studie/

 

Žijeme tak, jak přicházíme na svět

www.2012rok.sk/wp/hypnoza-a-regresna-terapia/20891-zijeme-tak-jak-prichazime-na-svet

 

Pupeční šňůra okolo krku: perfektní obětní beránek

www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/pupecni-snura-okolo-krku-perfektni-obet-n06ozb/?hc_location=ufi

 

Jak prožít těhotenství s radostí - Ivana K.

www.youtube.com/watch?v=q8acVVC1uB0

 

Normální porod:

https://normalniporod.cz/

 

Kristellerova exprese - zrůdnost, za kterou mnoho žen děkuje

karlamikova.blog.idnes.cz/c/459875/kristellerova-exprese-zrudnost-za-kterou-mnoho-zen-dekuje.html

 

Nebudeš matkám sahat na děti!

vbavlnce.blogspot.cz/2013/11/nebudes-matkam-sahat-na-deti.html

 

Kojení - prsa jako psychický problém

psychologie.cz/prsa-jako-psychicky-problem/

 

Škodlivá, ale užívaná metoda při porodu: naléhání na břicho

www.babyweb.cz/skodliva-ale-uzivana-metoda-pri-porodu-nalehani-na-bricho

 

Většina císařských řezů je zbytečná:

www.duchovnisetkani.cz/rodina/porod/zbytecne-cisarske-rezy-symbol-dehumanizace.aspx

 

Epidemie císařských řezů:

www.vitalia.cz/clanky/epidemie-cisarskych-rezu/

 

Příběhy pro Ivanu - nádherné ale i díky doktorům a zásahům zpackané porody:

(listujte v archivu)

https://www.pribehyproivanu.cz/

 

Byznys na porodech, zajímavé články

www.byznysnaporodech.tode.cz/

 

Bonding - Zlatá hodinka poporodní. Neexistuje důvod odnášet zdravé dítě!

www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-porod/zlata-hodinka-poporodni

 

Škodlivost ultrazvuku

www.prirozeny-porod.eu/ultrazvuk-neni-tak-bezpecny-jak-se-veri/

 

Studie: Ultrazvuk způsobuje u plodů poškození mozku

www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2969-studie-ultrazvuk-zpusobuje-u-plodu-poskozeni-mozku

 

Jak se bránit intervencím:

https://vilarodilka.blogspot.cz/search?updated-min=2010-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2011-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=1

 

OSN chce trestat lékaře za porodnické násilí

candigliota.blog.respekt.ihned.cz/c1-62576170-osn-chce-trestat-lekare-za-porodnicke-nasili

 

Růstový spurt - nelekejte se a častěji kojte:

https://www.rodicka.cz/rustovy-spurt/

 

Biologická péče - nové výzkumy o kojení potvrzují důležitou roli "savčí pozice" na břichu matky

vbavlnce.blogspot.cz/2014/03/biologicka-pece-nove-vyzkumy-o-kojeni.html

 

Nástřih hráze - nebezpečný a vědecky nepodložený zákrok, nesmyslně používaný v porodnici

www.zenskekruhy.sk/napisali-sme/item/301-epiziotomia-kriticky-pohlad-na-porodnicke-praktiky-cast-1

 

Epiziotomie - více o nástřihu hráze

www.lehkyporod.cz/vice-o-nastrihu-hraze/

 

Za nemocemi dětí mohou stát vztahy v rodině

https://www.babyweb.cz/za-nemocemi-deti-mohou-stat-vztahy-v-rodine 

 

Zlatá hodinka, syntetický oxytocin, negativní vliv epidurálu, a.j....

https://www.prirozeny-porod.eu/category/michel-odent/

 

Novorodenecký maz nezmývať. Prekvapí vás, na čo slúži

 

Naše porodnictví je původcem traumat a nástrojem totality

Naše porodnictví je původcem traumat a nástrojem totality - See more at: https://www.stjoseph.cz/nase-porodnictvi-je-puvodcem-traumat-a-nastrojem-totality/#sthash.LvwMmfW2.dpuf
Naše porodnictví je původcem traumat a nástrojem totality - See more at: https://www.stjoseph.cz/nase-porodnictvi-je-puvodcem-traumat-a-nastrojem-totality/#sthash.LvwMmfW2.dpuf
Naše porodnictví je původcem traumat a nástrojem totality - See more at: https://www.stjoseph.cz/nase-porodnictvi-je-puvodcem-traumat-a-nastrojem-totality/#sthash.LvwMmfW2.dpuf

www.stjoseph.cz/nase-porodnictvi-je-puvodcem-traumat-a-nastrojem-totality/

 

Doporučení WHO (světová zdravotnická organizace) při porodu

www.pdcap.cz/Texty/Versus/DopWHO.html

 

Celé znění doporučení WHO - 44 stran ve wordu

normalniporod.cz/wp-content/uploads/2012/08/pece-u-porodu-WHO.pdf

 

Koupání novorozence po porodu, ano, nebo ne?

www.babyweb.cz/koupani-novorozence-po-porodu-ano-nebo-ne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

 

 

 

¨TOPlist